Strona główa > Aktualności > BOGATSI O NOWE DOŚWIADCZENIA! Nasz pierwszy projekt Erasmus+!

Nasza Fundacja została partnerem w projekcie mobilności młodzieży programu Erasmus+. Pięcioro młodych ludzi zdecydowało się na wyjazd we wrześniu do Lyaskovets w Bułgarii i spotkanie z rówieśnikami z Hiszpanii, Włoch, Litwy, Grecji i Bułgarii oraz udział w projekcie pod tytułem „Bezrobocie młodzieży na terenach wiejskich. Problemy i rozwiązania.”

Zanim zaczęliśmy pracę nad projektem poznaliśmy swoje obawy i oczekiwania związane z nim i ustaliliśmy listę zasad, które mają być respektowane przez wszystkich uczestników. Zasady programu Erasmus+ też przestały być dla nas tajemnicą. Omawialiśmy i porównywaliśmy sytuację młodych ludzi na rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na terenach wiejskich. Zastanawialiśmy się też wspólnie, jakie są przyczyny wykluczenia społecznego młodych ludzi. Nasi podopieczni poznali historie osób, które napotykały w życiu wiele przeszkód i dowiedzieli się co to jest wykluczenie społeczne. Uczestnicy projektu zaprezentowali przyczyny bezrobocia wśród młodych ludzi mieszkających nie tylko na terenach wiejskich, ale też w małych miastach i na obrzeżach dużych aglomeracji. Próbowaliśmy znaleźć rozwiązania tych problemów i po części nam się to udało. My, jako liderzy i osoby pracujące z młodzieżą zobaczyliśmy jak zagubieni dziś są młodzi ludzie. Pochodząc często z rodzin nieudolnych wychowawczo lub z terenów nie oferujących im żadnych udogodnień nie widzą perspektyw i możliwości, jakie otwiera przed nimi świat. Nie mają często nikogo, kto wskazałby im właściwy kierunek.

Mieliśmy też chwile wytchnienia od wytężonej pracy! Spędziliśmy jeden z dni w pięknym mieście Veliko Tarnovo i odwiedziliśmy średniowieczny zamek Tsarovets. Nie ominęła nas też konferencja prasowa z lokalnymi mediami, gdzie opowiadaliśmy o sytuacji zawodowej młodych ludzi w naszych krajach oraz o dotychczasowych wynikach naszej pracy.

Dowiedzieliśmy się, jak się zachować w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i jak zachęcić przyszłego pracodawcę do zatrudnienia nas. Poznaliśmy też fundusze europejskie dzięki którym młodzież może zdobyć dodatkowe kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i późniejsze zatrudnienie.

Chociaż nasza przygoda dobiegła końca to mimo tygodnia pełnego wytężonej pracy, wiemy już, że młodzi ludzie, niezależnie od swojego pochodzenia, mają te same potrzeby, problemy i marzenia. Różnica polega na wachlarzu możliwości, jakie państwo oferuje swojej młodzieży. Poznaliśmy nowych przyjaciół i zabieramy ze sobą cudowne wspomnienia.

Poniżej wrażenia i odczucia uczestników projektu!

Paweł – podróż do Bułgarii była dla mnie wspaniałą przygodą. Szansą na poznanie nowych ludzi, kultur i pięknych miejsc. Zapoznałem się z problemami i szansami miejscowej młodzieży. Projekt przyniósł wiele radosnych chwil, a także trochę refleksji. Nabyłem umiejętności miękkie które przydadzą mi się w życiu codziennym i w pracy. Poprawiłem swój język angielski, współpracę w grupie, nauczyłem się występować publicznie, a także przyswoiłem kilka słów po włosku, bułgarsku i hszpańsku. To było coś wspaniałego i liczę na kolejne wyjazdy!

Filip – Po doświadczeniach z Niemieckiej wymiany bardzo chciałem tam jechać. Możliwość poznawania nowych ludzi oraz wymiana kulturowa to wspaniałe doświadczenie. Temat wydał mi się ciekawy i tak było. Zdobyłem wiele nowych umiejętności oraz doświadczeń. Według mnie najważniejsza rzecz to kolejny krok w przełamywaniu barier językowych, poznawanie nowych słów i „szlifowanie” rozmowy po angielsku.

Natalia – zdecydowałam się na wyjazd, ponieważ wymiana międzynarodowa to dobra okazja do integracji, zawierania nowych przyjaźni z ludźmi z innych krajów, a zarazem najlepszy sposób na poznanie kultury  i historii danego kraju. Pozwala poszerzyć świadomość kulturalną, zmienić postrzeganie i wyobrażenia o danej społeczności a także zwalcza stereotypy. Czynne używanie języka angielskiego w czasie projektu sprawiło, że przełamałam moje kolejne bariery językowe, wzbogaciłam zasób słownictwa, stałam się bardziej otwarta i swobodna w funkcjonowaniu w środowisku międzynarodowym.

Dawid – decyzja o wyjedzie do Bułgarii była trudna jednak bardzo się cieszę, że ją podjąłem. Nie byłem pewny czy sobie poradzę i czy odnajdę się w międzynarodowym towarzystwie ponieważ był to mój pierwszy wyjazd tego typu. Zdecydowałem się pojechać ponieważ chciałem doświadczyć czegoś nowego, poznać ludzi z innych krajów a także podszlifować swój angielski. Jestem bardzo zadowolony z wyjazdu. Ludzie biorący udział w programie okazali się cudowni, wszyscy się wzajemnie wspierali i bardzo dobrze się dogadywaliśmy mimo barier językowych. Zawarłem sporo nowych znajomości a przy okazji wiele się nauczyłem. Wrażenia są jak najbardziej pozytywne, bardzo chciałbym znowu wziąć udział w podobnym programie.

Wiktoria– Każdy wyjazd w nowe, nieznane miejsce budzi strach, obawę i ekscytację. Kiedy dowiedziałam się o możliwości wyjazdu nie byłam pewna czy dam sobie radę… Jednak każda z chwil przeżytych w Lyaskovets chwil nauczyła mnie bardzo dużo, nie tylko o języku, kulturze i obyczajach nowego miejsca, ale też o mnie samej, pokazała wiele rzeczy, o których wcześniej nawet nie miałam pojęcia. Problem, którego się podjęliśmy z początku wydawał się nie dotyczyć mnie w jakimś dużym stopniu jednak w miarę zgłębiania tematu okazało się, że byłam w błędzie. Dzięki tym kilku dniom nauczyłam się nie tylko tego jak dostrzegać problemy w tym co mnie otacza, ale także jak mogę spróbować zmienić coś w miejscu, w którym żyję, pomóc tym, których trosk wcześniej nie dostrzegałam. Wydaje mi się, że pomogłam także sama sobie, przełamać nieśmiałość, bariery językowe i obawy, które okazały się być dużo mniej straszne w rzeczywistości.