• O fundacji

  O fundacji

  Fundacja Pogranicze Bez Barier powstała w 2014 roku. Fundatorem Fundacji i zarazem prezesem jest Bogumił Kanik, społecznie ratownik górski (ochotnik) Grupy Beskidzkiej GOPR. Pierwszą inicjatywą fundatora było utworzenie górskiego szlaku narciarskiego dla osób niewidomych. Fundacja współpracuje z lokalnymi samorządami pogranicza z terenu Polski, Słowacji, Czech, organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problemami osób niepełnosprawnych oraz z uczelniami wyższymi.

 • Cele Fundancji

  Cele Fundancji

  Głównym celem fundacji jest zainicjowanie ścisłej współpracy uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, Parków Narodowych oraz lokalnych samorządów w zakresie „otwarcia” gór dla osób niepełnosprawnych. Celem Fundacji jest wspieranie osób z niepełnosprawnością (min. niewidomych) poprzez wykorzystanie i promowanie wśród tych osób nowoczesnych technologii, ułatwiających im normalne funkcjonowanie, uprawianie sportów i turystyki górskiej.

 • Nasze działania

  Nasze działania

  Działalność Fundacji to między innymi promowanie wolontariatu na rzecz osób z niepełnosprawnością, wykorzystywanie nowoczesnych technologii w celu poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych. Osoby niewidome, za naszym pośrednictwem mają okazję korzystać ze ścianek wspinaczkowych, zakosztować adrenaliny podczas długiego zjazdu na linie w Geo-parku Glinka, a także uprawiać turystykę górską w asyście przewodnika (wolontariusza) z wykorzystaniem specjalnych uprzęży.

 • Nasi partnerzy

  Nasi partnerzy

  Naszym partnerem w działaniach na rzecz osób niewidomych jest stowarzyszenie Vdesemble ze Strasbourga. Wspólnie prowadzimy działania na rzecz różnych form aktywności osób niewidomych i słabowidzących z Polski i Francji. Współpraca owocuje wzajemną wymianą doświadczeń i pomysłów na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością, oraz pozwala na poznanie w praktyce zastosowań nowoczesnych technologii ułatwiających osobom niewidomym funkcjonowanie w trudnym terenie górskim.