Strona główa > Aktualności > Trzydniowe wyjście w góry z osobami niewidomymi i słabo widzącymi

Projekt. „Pogranicze bez barier” powoli dobiega końca. Kolejnym etapem było trzydniowe wyjście w góry z osobami niewidomymi i słabo widzącymi pod czujnym okiem wolontariuszy. Zobacz zdjęcia…

Każdy uczestnik miał możliwość zmierzenia się nie tylko ze szczytem Rysianki, ale także z jazdą nartach skiturowych, swoją wiedzą na temat zasad pierwszej pomocy oraz zachowaniem się w czasie zejścia lawiny.

Podczas wyprawy polscy i słowaccy wolontariusze towarzyszyli niewidomym i słabo widzącym w ich zmaganiach , wspierali ich w trakcie wyczerpującej wieczornej wspinaczki. Ich wspólna podróż nie skończyła na szczycie. W czasie długich wieczorów integrowali się wspólnie śpiewając, opowiadając swoje historie.

To wszystko dzięki obecności uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych z Dąbrowy Górniczej, członkom Fundacji „Szansa” z Katowic oraz przedstawicielom środowiska niewidomych z Bielska-Białej.

Celem projektu „Pogranicze bez barier„ było zniesienie barier (również tych mentalnych) dla osób niewidomych i niedowidzących i umożliwienie im uprawiania turystyki górskiej.

Głównym efektem projektu było wyznaczenie i oznakowanie pierwszego szlaku do uprawiania narciarstwa skiturowego przez osoby niepełnosprawne wzrokowo, który poprowadzony zostanie od Glinki przez Krawców Wierch Lipowską do Złatnej – czytaj więcej…

Projekt współfinansowany jest przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

naszemiasto.pl